Pinterest

”Barn i stan” tipsar om aktiviteter för barn i Stockholm

”Barn i stan” är en gratistidning om aktiviteter för barn i Stockholm. Sedan några månader finns tidningen även som app.

I appen, som också är gratis, hittar du samma saker som i tidningen, fast endast aktiviteter som sker nu och i den närmsta framtiden.

Just nu informerar appen om att man i mellandagarna kan besöka Polismuseet helt gratis om man uppger ”Barn i stan”. Man får också tips på aktiviteter inom en massa olika genres; butiker, dans, djur, film, grönområden, julmys mm.

I appen finns en karta där man enkelt kan hitta aktiviteter i närheten av nuvarande position. Man kan också skaka sin i-phone/iPad för att få en slumpad aktivitet.

Det enda jag saknar i appen är en sökfunktion. Och kanske möjlighet att sätta bokmärke på det man gillar.

Bor du i Stockholm och behöver inspiration är appen ”Barn i stan” för dig. Bor du inte i Stockholm får du gärna tipsa om motsvarande appar för andra städer i Sverige i kommentarerna.

Det finns också en app från Semper som heter ”Stan med barn”. Den är inte i närheten av att vara lika bra som ”Barn i stan”, så blanda inte ihop dessa appar.

OBS: Om du vill köpa appen kan du stödja PappasAppar genom att använda köpknappen nedan (eller högst upp på sidan). Detta kostar inte någonting extra och gör det möjligt att vi kan driva denna tjänst helt gratis.Tips: Följ PappasAppar.se via e-post, Facebook eller Twitter för att ta del av de senaste nyheterna!

2 kommentarer

  1. Hej!

    Tack för fin recension!

    Vi hoppas verkligen att appen ska underlätta och förenkla, inspirera och informera så bra som bara möjligt går!

    Mycket nöje och god fortsättning!

    Hälsningar,
    Lisa/Barn i stan

  2. Magnus skriver:

    En helt klart lysande app!

Kommentera

Programmering
Svenskt tal
Android
Pinterest
Email
Print